Scientific Programme

Monday, September 14, 2015

MERIDIAN

08:55–09:20   Opening Ceremony

09:20–09:45   Plenary I (P1)
Chair: Juraj Francu

09:20–09:45
A01 – N. Marcano, J.E. Villarreal-Barajas, T. Oldenburg, L. Snowdon, R. Sonei, H. Huang, P. Weerawardhena, M. Briscoe, R. Silva, F. Song, L. Paredes Gutiérrez, S. Larter:
The dating of fluid residence time in Petroleum and CO2 storage reservoirs. Part 1: Challenges and a design schematic for a practical geochemical toolbox

09:45–10:15   Coffee Break

MERIDIAN

10:15–11:55   Plenary II (P2)
Chair: Elin Rein

10:15–10:40
A02 – Y. Chikaraishi, Y. Takano, N. Ohkouchi:
Heterotrophic Uptake of Soil Amino Acids by C4 Plants: Unusual Stable Isotopic Compositions of C4 Plant Lipids May Be Derived from Amino Acid Uptake

10:40–11:05
A03 – C. Aitken, I. Head, D.M. Jones, S. Rowland, A. Scarlett, C. West:
Aromatic acid metabolites produced by two year laboratory biotransformation of a North Sea crude oil under sulfate-reducing and methanogenic conditions

11:05–11:30
A04 – F.J. Elling, M. Könneke, S. Hurley, J.S. Lipp, M. Mußmann, A. Pearson, K.-U. Hinrichs:
The influence of temperature, pH, salinity and growth conditions on membrane lipid composition and TEX86 in thaumarchaeal pure cultures

11:30–11:55
A05 – M. Li, Z. Huang, Z. Li, T. Cao, X. Ma, Y. Ma, Q. Jiang, Z. Li, X. Xie, M. Qian:
Chemostratigraphy and organic geochemistry of the lacustrine Shahejie Shale in the Bohai Bay Basin, eastern China

12:00–14:00   Lunch

14:00–15:00   Poster I

MERIDIAN

15:00–16:00   Session 1: Paleoclimate
Chair: Enno Schefuss

15:00–15:20
C14 – J. Holtvoeth, H. Vogel, D. Rushworth, S. Schouten, T.Wagner, B. Wagner, G.A. Wolff:
An alternative way of reconstructing biome dynamics from limnic sediments of the Ohrid Basin (Albania, Macedonia) based on geochemical fingerprinting

15:20–15:40
C15 – A.-S. Jonas, T. Bauersachs, L. Schwark:
730 ka records of paleoceanographic and climate evolution of the Northwest Pacific Ocean

15:40–16:00
C01 – B. Aichner, K. Schütrumpf, I. Neugebauer, B. Plessen, F. Ott, M. Słowiński, S. Wulf, A.M. Noryśkiewicz, A. Brauer, D. Sachse:
Decadal resolved leaf wax records reveal spatial patterns of hydrological and climatic changes during the onset of the Younger Dryas in western and Eastern Europe

NADIR

15:00–16:00   Session 2: Petroleum Systems
Chair: Courtney Turich

15:00–15:20
B20 – N. Pedentchouk, K.H. Freeman, N.B. Harris, R. Cooper:
Distinct variations among source rocks in Early Cretaceous West African rift basins based on n-alkane molecular (CPI) and isotopic (δ13C/δ2H) values

15:20–15:40
B07 – J. Franců, F. Buzek, J. Milička, L. Kopal, P. Polesňák, M. Pereszlényi, L. Kudlička:
Gas and condensate geochemistry and petroleum systems of Neogene basins of the West Carpathians

15:40–16:00
B19 – C. Pan, E. Li, S. Yu, X. Jin, J. Liu:
Interaction of kerogen and oil in confined pyrolysis experiments: The mechanism for gaseous hydrocarbon formation

16:00–16:30   Coffee Break

MERIDIAN

16:30–17:30   Session 3: Environmental Geochemistry
Chair: Jeremy Jacob

16:30–16:50
C28 – D.Sun, Y. Sun, Y. He , J. Wu:
Biomarkers of geological configuration in Lake Wuliangsu sedimentary core: Indicating upstream rock erosion magnitude and desertification process

16:50–17:10
C09 – M.J. Fabiańska, M. Misz-Kennan, J. Ciesielczuk, M. Żurek, Ł. Kruszewski:
Migration of organic compounds to soils from self-heating coal waste dumps (Lower and Upper Silesia, Poland)

17:10–17:30
C17 – S.A. Lincoln, D.J. Hollander, K.H. Freeman:
Marine snow and methanotrophy: Microbial responses and hydrocarbon sedimentation following the Deepwater Horizon oil spill

NADIR

16:30–17:30   Session 4: Source Rocks
Chair: Maowen Li

16:30–16:50
B08 – S. Garel, F. Behar, J. Schnyder, F. Baudin:
Control of paleoenvironmental settings on primary fluids characteristics of lacustrine source rocks in the Autun Permian Basin (France)

16:50–17:10
B09b – Simon C. George, Megan L. Williams, Justine Wheeler, Shirin Baydjanova, Nathan Camilleri, Benjamin Hanssen, Regina Maher, Uvana Meek, Adrian Nelson, William Porter, Brian G. Jones:
Organic geochemistry of non-marine Permian–Triassic mass extinction (PTME) sections in the Sydney Basin, Australia

17:10–17:30
B22 – W. Ruebsam, Martin Stockhausen, L. Schwark:
Assessment of temporal source rock variability: An example from the Lower Jurassic Posidonia Shale (Paris Basin)

Tuesday, September 15, 2015

MERIDIAN

08:30–09:45   Plenary III (P3)
Chair: Sylvie Derenne

08:30–08:55
A06 – M.L. Fogel, S.D. Newsome, P. Griffin, C.J. Bradley, G.R. Graves:
Hydrogen Isotopes in Amino Acids: More than just precipitation tracers

08:55–09:20
A07 – P.F. van Bergen, M. Gordon, J. Glastra, A. Ratcliffe, R. Maheshwari, L. Ritchie:
Applying Integrated Production Geochemistry in the Penguin fields, UK Northern North Sea

09:20–09:45
A08 – F. Schubotz, A. De Santiago Torio, L. Rahn-Lee, C. Grant, J. Kuehl, R.E. Summons, T. Bosak:
Elucidating the role of non-phosphorus lipids in anaerobic environments

09:45–10:15   Coffee Break

MERIDIAN

10:15–11:55   Plenary IV (P4)
Chair: Martin Fowler

10:15–10:40
A09 – R.C. Silva, J.R. Radović, G. del P. Gonzalez-Arismendi, D. Derksen, C. Jiang, S. Larter, T.B.P. Oldenburg:
Novel geochemical markers from ultrahigh resolution mass spectrometry

10:40–11:05
A10 – D.B.Wiedemeier, T.I. Eglinton, M.W.I. Schmidt:
Tracing pyrogenic carbon (PyC) on a global scale

11:05–11:30
A11 – M. Stockhausen, R. Galimberti, L. Di Paolo, L. Schwark:
Experimental investigation of the generation and expulsion characteristics of different source rocks and the impact onto the composition of hydrocarbons

11:30–11:55
A12 – W.D. Orsi, C. Wuchter, M. Lee, C. Johnson, L. He, L. Giosan, V. Galy, M.J.L. Coolen:
Climate Induced Water Column Productivity Structures Subseafloor Microbial Communities and Diagenesis

12:00–14:00   Lunch

14:00–15:00   Poster II

MERIDIAN

15:00–16:00   Session 5: Soil BioGeochemistry
Chair: Yoshito Chikaraishi

15:00–15:20
C11 – M. Griepentrog, S. Bodé1, P. Boeckx, G.L.B. Wiesenberg:
The fate of plant waxes in a forest ecosystem under elevated CO2 concentrations and increased nitrogen deposition

15:20–15:40
C23 – J. Rethemeyer, S. Höfle, D. Roobroeck, P. Boeckx:
Degradation of organic matter in permafrost soils revealed by compound-specific radiocarbon analysis of microbial- and plant-derived lipids

15:40–16:00
C27 – C.L. Spencer-Jones, T. Wagner, B.J. Dinga, E. Schefuß, P.J. Mann, J.R. Poulsen, R.G.M. Spencer, J.N. Wabakanghanzi, H.M. Talbot:
Bacteriohopanepolyols in tropical soils and sediments: sources and trends

NADIR

15:00–16:00   Session 6: Biodegradation
Chair: Martin Jones

15:00–15:20
B13 – R. Jarling, S. Kühner, E.M. Basílio Janke, A. Gruner, M. Drozdowska, F. Widdel, B.T. Golding, R. Rabus, H. Wilkes:
Versatile Transformations of Hydrocarbons in Anaerobic Bacteria: Substrate Ranges and Regio- and Stereochemistry of Activation Reactions

15:20–15:40
B31 – H. Wilkes, S. Poetz, B. Horsfield, R. Galimberti:
Assessing Effects of Petroleum Fluid Alteration and Mixing Using Ultrahigh Resolution Mass Spectrometry of Polar Petroleum Constituents

15:40–16:00
B29 – R. Virgile, V. Beaumont, E. Deville, L. Scélin, A. Gidlund:
Light methane and heavy oil from the Siljan ring impact structure, Sweden – the fingerprints of a non-conventional petroleum system

16:00–16:30   Coffee Break

MERIDIAN

16:30–17:30   Session 7: Paleoclimate
Chair: Jung-Hyun Kim

16:30–16:50
C07 – S. Coffinet, A. Huguet, N. Pedentchouk, C. Anquetil1, P. Kolaczek, D. Williamson, L. Bergonzini, A. Majule, F. Laggoun-Défarge, T. Wagner, S. Derenne:
Multi-proxy record of past environmental changes from a tropical peatland (Kyambangunguru, Tanzania)

16:50–17:10
C16 – J. Krawielicki, C. Magill, T. Eglinton, S. Willett:
Molecular Stratigraphic Reconstruction of the Paleohydrology in the Northern Apennines during the Messinian Salinity Crisis

17:10–17:30
C03 – A. Bechtel, M.-È. Randlett, M. Stockhecke, M.T.J. van der Meer, F. Peterse , T. Litt, N. Pickarski, O. Kwiecien, R. Kipfer, C.J. Schubert:
Biomarker and their stable isotopic composition as proxies for environmental changes during selected time slides over the last 200,000 years at Lake Van (Turkey)

NADIR

16:30–17:30   Session 8: Petroleum Systems
Chair: Paul Walker

16:30–16:50
B03 – R. di Primio, D.P. Stoddart:
Reconstruction of petroleum charge and alteration: A case study from the SW Haugaland High, Norwegian North Sea

16:50–17:10
B24 – C. Schiefelbein, W. Dickson:
Evolution of Petroleum System Assessments - Santos Basin, Brazil: Fragile to Robust in a Decade

17:10–17:30
B16 – M. Li, T. Wang, S. Shi, R. Fang:
Application of dibenzofurans and benzo[b]naphthofurans in tracing oil filling pathways in lacustrine oil reservoirs, Beibuwan Basin, South China Sea

Wednesday, September 16, 2015

MERIDIAN

08:30–09:45   Plenary V (P5)
Chair: Lloyd Snowdon

08:30–08:55
A13 – S.K. Lengger, A.G. Scarlett, C.E. West, R.A. Frank, L.M. Hewitt, S.J. Rowland:
Differentiation of complex mixtures of organic acids in industrial oil sands process waters and environmental samples using GCxGC-MS

08:55–09:20
A14 – D.A. Gold, R.E. Summons:
Sterols, rocks, and molecular clocks: a geochemical and genomic approach to the emergence of animals

09:20–09:45
A15 – J.C. Nickel, K. Mangelsdorf, J. Kallmeyer, R. di Primio, D. Stoddart:
Cold Seeps in the SW-Barents Sea, Norway: Comparative study of active and inactive systems

09:45–10:15   Coffee Break

MERIDIAN

10:15–11:55   Plenary VI (P6)
Chair: Erdem Idiz

10:15–10:40
A16 – W. Ruebsam, W. Pickel, B. Mayer, L. Schwark:
High-resolution biomarker response to the Early Toarcian carbon cycle perturbation: local/regional versus global controls

10:40–11:05
A17 – S. Poetz, N. Mahlstedt, H. Wilkes, B. Horsfield:
Tracking the retention, mobilization and chemical evolution of major NSO compound classes in petroleum systems

11:05–11:30
A18 – T. Thiebault, M. Boussafir, L. Le Forestier, R. Guégan, C. Le Milbeau:
Drugs trapping by natural matrices, observation of the environment and percolation experiment

11:30–11:55
A19 – F. Mahdaoui, R. Michels, L. Reisberg, E. Montarges-Pelletier, I. Kieffer, M. Pujol:
The petroleum geochemistry of Re and Os: insights from laboratory experiments and consequences on the use of the geochronometer

12:00–14:00   Lunch

14:00–15:00   Poster III

MERIDIAN

15:00–16:00   Session 9: Lipids 1
Chair: Gesine Mollenhauer

15:00–15:20
C12 – V. Grossi, A. Vinçon-Laugier1, E.C. Hopmans, W. Ben-Hania, M.-L. Fardeau, C. Brochier-Armanet, C. Cravo-Laureau, B. Ollivier, J.S. Sinninghe Damsté:
Similarities in the lipid composition of some mesophilic and (hyper)thermophilic bacteria

15:20–15:40
C31 – A. Vinçon-Laugier, V. Grossi,  M. Pacton, C. Cravo-Laureau:
Influence of growth substrate on the ether lipid composition of mesophilic anaerobic bacteria

15:40–16:00
C19 – E.D. Matys, F. Schubotz, D.Y. Sumner, J. Eisen, T. Mackey, M. Krusor, K. Wall, A. Jungblut, I. Hawes, R.E. Summons:
Diversity in Antarctic Lake Microbial Structures

NADIR

15:00–16:00   Session 10: Gas Geochemistry
Chair: Martin Niemann

15:00–15:20
B17 – X. Li, B. M. Krooss, P. Weniger, R. Littke:
Liberation of molecular hydrogen and methane during non-isothermal pyrolysis of shales and coals

15:20–15:40
B23 – Z. Shuichang, K. He, G. Hu, J. Mi:
Unique chemical and isotope characteristics and origin of natural gas in marine formations in the Sichuan Basin, SW China: Implications for isotope fractionation in deep stratigraphic formations

15:40–16:00
B14 – V. Lamoureux-Var, P. Mougin:
An experimental and thermodynamic modelling study on the influence of pressure and water state on CO2 and H2S generation during aquathermolysis of heavy oils

16:00–16:30   Coffee Break

MERIDIAN

16:30–17:30   Session 11: Earth Life Evolution
Chair: Simon George

16:30–16:50
C10 – G.A. Henkes, B.D.A. Naafs, J. Shen, E. Idiz, Y. Shen, S.D. Wankel, A. Pearson:
Spatio-Temporal Trends in Seawater Nitrogen Isotopic Composition During the Phanerozoic from Sedimentary Porphyrins

16:50–17:10
C13 – K. Grice, I. Melendez, C. Jaraula, S. Tulipani:
Similarities between several major extinctions, the recovery of extinction and the preservation of life – biomolecules to geomolecules: an interdisciplinary approach

17:10–17:30
C06 – S.C. Brassell:
Are non-calcifying prymnesiophytes significant contributors of alkenones in the marine environment?

NADIR

16:30–17:30   Session 12: Sulfur Geochemistry
Chair: Pierre Adam

16:30–16:50
B10 – P. Greenwood, L. Schwark, L. Mohammed, G. Zhu, K. Grice, M. McCulloch:
Compound-specific sulfur isotope analysis of oils using GC-MC-ICPMS

16:50–17:10
B05 – G.S. Ellis, W. Said-Ahmad, P.G. Lillis, A. Amrani:
Stable Sulphur Isotopic Composition of Organosulphur Compounds in Oils from the Bighorn Basin WY USA

17:10–17:30
B11 – Z. Gvirtzman, W. Said-Ahmad, G.S. Ellis, R.J. Hill, J.M. Moldowan, Z. Wei, A. Amrani:
Compound-specific sulphur-isotope analysis of thiadiamondoids in oils from the Smackover Formation, USA

Thursday, September 17, 2015

MERIDIAN

08:55–09:45   Plenary VII (P7)
Chair: Stuart Wakeham

08:55–09:20
A20 – A.S. Bradley, A.L.D. Bender, W.D. Leavitt, D.H. Chitwood, M. Suess:
Biological investigations into the genetic underpinnings of hydrogen isotope fractionation in plants and microbes

09:20–09:45
A21 – C. Pacini-Petitjean, P. Morajkar, V. Burklé-Vitzthum, A. Randi, D. Morel, J. Pironon, P. Faure:
Oxidation of n-octane under reservoir conditions, in context of gas mixture (CO2/O2) injection

09:45–10:15   Coffee Break

MERIDIAN

10:15–11:55   Plenary VIII (P8)
Chair: Helen Talbot

10:15–10:40
A22 – M. Kaneko, Y. Takano, F. Inagaki, K.-U. Hinrichs, N. Ohkouchi:
Analysis of coenzyme F430 as a function-specific biomarker for estimation of methanogenesis and anaerobic methane oxidation

10:40–11:05
A23 – D. Stoddart, A. Jorstad, H.C. Ronnevik, W. Fjeldskaar, I. Fjeldskaar Løtveit:
Recent glacial events in the Norwegian North Sea – implications towards a better understanding of charging/leakage of oil fields and its impact oil exploration

11:05–11:30
A24 – M.T.J. van der Meer, S. Kasper, B. Petrick, D. Chivall, D. Sinke, E.L. McClymont, J.S. Sinninghe Damsté, S. Schouten:
Reconstructing ocean salinity based on the stable hydrogen isotope composition of long chain alkenones: a paleo perspective

11:30–11:55   EAOG General Assembly

12:00–14:00   Lunch

14:00–15:00   Poster III

MERIDIAN

15:00–16:00   Session 13: Earth Life Evolution
Chair: Thorsten Bauersachs

15:00–15:20
C29 – H.M. Talbot, J. Bischoff, M.E. Collinson, R.D. Pancost:
Remarkable preservation of polyfunctionalised hopanoids in the Eocene Cobham lignite (UK)

15:20–15:40
C20 – M.R. Osburn, F. Schubotz, L.M. Momper, B. Kiel-Reese, R.E. Summons, J.P. Amend:
Lipid biomarkers of the deep terrestrial subsurface biosphere

15:40–16:00
C22 – M.R. Raven, V.J. Orphan, J.F. Adkins, A.L. Sessions:
Rapid Organic Matter Sulfurization and Isotopic Equilibration in Santa Barbara Basin Sediments

NADIR

15:00–16:00   Session 14: Unconventionals
Chair: Dan Jarvie

15:00–15:20
B32 – Y. Zhu, A. Vieth-Hillebrand, B. Horsfield:
Characterizing the main controls on the water-soluble organic compounds released from black shales and coals

15:20–15:40
B04 – R. Elias, F. Gelin:
Assessment of compositional differences between rock extracts and produced petroleum fluids from an unconventional play

15:40–16:00
B28 – H. Tian, T. Zhang, X. Xiao, T. Li:
Methane adsorption on over-mature Silurian shales in Sichuan Basin, Southwest China: Experimental results and adsorption mechanisms

16:00–16:30   Coffee Break

MERIDIAN

16:30–17:30   Session 15: Archaeometry
Chair: Guido Wiesenberg

16:30–16:50
C21 – C. Plet, K. Grice, W. Ruebsam, L. Schwark, A. Pages:
An integrated geochemical approach to characterise the formation of a concretion around an exceptionally preserved Ichthyosaur vertebra from the Posidonia Shale Fm. (SW-Germany, 183Ma)

16:50–17:10
C08 – B. Courel1, P. Adam, P. Schaeffer, C. Féliu, S.M. Bernasconi, I. Hajdas:
Investigation of the content of protohistoric silos from the Bronze and Iron Age in Alsace (NE France): a biomarker approach

17:10–17:30
C25 – M. Sarret, P. Adam, P. Schaeffer, G. Pierrat-Bonnefois, J. Connan:
Botanical assessment of highly altered terpenic substances from Egyptian jars of the Thinite Period (3100-2700 B.C.)

NADIR

16:30–17:30   Session 16: Unconventionals
Chair: Pingan Peng

16:30–16:50
B30 – T. Wagner, M. Alalaween, S. Aqleh, M. Jones, C. Maerz, O. Podlaha, S. van den Boorn, E. Tegelaar, S. Kolonic:
Hyper-Enrichment of Carbon and Trace Metals in Eocene Oil Shales from Jordan

16:50–17:10
B21 – A.M. Robert, H. Grotheer, P. Greenwood, L. Schwark, J. Bourdet, K. Grice, T. Campbell McCuaig:
Carbonaceous and Organic Matter in Orogenic Gold (Au) Systems: Investigating the role of organics in Au mineralisation

17:10–17:30
B02 – T. Borjigin, B. Shen, L. Yu, J. Wang, Y. Yang, Q. Zhang, F. Bao, X. Xie, J. Qin, W. Liu:
Geological and geochemical constraints for shale gas enrichment in the Longmaxi shale play, Sichuan Basin, southwest China

Friday, September 18, 2015

MERIDIAN

08:40–10:00   Session 17: Lipids 2
Chair: Francien Peterse

08:40–09:00
C24 – A. Riboulleau, J. Cuvelier, O. Ayari, M. Quijada, J.-P. Laveine, N. Visez:
Biomarkers from Carboniferous fossil plants and their chemotaxonomic implications

09:00–09:20
C05 – L.R. Bird, J.M. Fulton, K.S. Dawson, V.J. Orphan, K.H. Freeman:
Carbon Isotopic heterogeneity between ANME biomolecules

09:20–09:40
C18 – X. Liu, J.S. Lipp, F. Elling, D. Birgel, R.E. Summons, K.-U. Hinrichs:
The predominant parallel glycerol arrangement of archaeal tetraethers in marine sediments: structural features revealed by their diagenetic products

09:40–10:00
C26 – J.S. Sinninghe Damste:
The geochemistry of isoprenoid and branched tetraethers in the Berau River delta (Kalimantan, Indonesia): Evaluation of GDGT-based environmental proxies

NADIR

08:40–10:00   Session 18: Reservoir
Chair: Jon Halvard Pedersen

08:40–09:00
B26 – N. Suzuki, A. Hossain:
Inverse hydrogen isotope fractionation of n-alkanes showing evaporative fractionation of oils in the Surma basin

09:00–09:20
B12 – C. Chua, J. Moser, D. McKinney:
Application of geochemical fingerprinting to understand reservoir architecture and subsequent reservoir management for a deepwater turbidite field

09:20–09:40
B06 – O. Esegbue, M. Jones, P. van Bergen, S. Kolonic:
Geochemical evidence of significant mixing in the petroleum fluids from Niger Delta Basin

09:40–10:00
B09 – F. Gelin, François Montel:
Multiple uses of natural molecular tracers for oil production monitoring

10:00–10:30   Coffee Break

MERIDIAN

10:30–11:50   Session 19: Lipids 3
Chair: Julius Lipp

10:30–10:50
C02 – K.W. Becker, F.J. Elling, J.M. Schröder, M. Könneke, M.Y. Kellermann, M. Thomm, K.-U. Hinrichs:
Respiratory quinones in archaeal cultures and the environment: evolutionary implications, biomarker potential and geochemical significance

10:50–11:10
C30 – B.E. van Dongen, R.B. Sparkes, A. Doğrul Selver, J. Bischoff, Ö. Gustafsson, I.P. Semiletov, J.E. Vonk, R.G.M. Spencer, H.M. Talbot:
Using Microbial Biomarker Signature from Permafrost Environments as Markers for Terrestrial Transport Across the East Siberian Arctic Shelf

11:10–11:30
C32 – Y. Weber, E. Hopmans, J.S. Sinninghe-Damsté, C.J. Schubert, M. Simona, M.F. Lehmann, H. Niemann:
Aquatic in situ production of branched GDGTs in lakes: Water column distribution and stable isotopic composition of novel isomers

11:30–11:50
C04 – M. Besseling, J.S. Sinninghe Damsté, L. Villanueva:
Diversity of Archaea as sources of isoprenoid GDGTs in the water column and sediments across an oxygen minimum zone

NADIR

10:30–11:50   Session 20: Methods
Chair: Josef Caslavsky

10:30–10:50
B18 – H.P. Nytoft, H.I. Petersen, M.B.W. Fyhn, L.H. Nielsen, J. Hovikoski, I. Abatzis:
Novel saturated hexacyclic C34 and C35 hopanes in lacustrine oils and source rocks: Markers for methanothrophs?

10:50–11:10
B15 – T. Leefmann, S. Siljeström, H. Volk, A. Dutkiewicz, S.C. George:
Analysis of individual oil-bearing fluid inclusions in single quartz crystals from the Barrandian Basin (Lower Palaeozoic, Czech Republic) using ToF-SIMS

11:10–11:30
B01b – Kasia Biron, Sylvie Derenne, François Robert:
Towards an experimental synthesis of the insoluble organic matter of carbonaceous meteorites

11:30–11:50
B27 – R. Sykes, K.-G. Zink:
A chemometric method for improved calibration of the absolute thermal maturity of crude oils and gas condensates

11:50–12:30   Awards Presentation and Closing Ceremony

 

General Meeting Schedule